Tämän sivuston käyttöä jatkamalla hyväksyt evästeet. Niiden avulla tarjoamme vierailutilastoja, helpotamme vuorovaikutusta sosiaalisen median verkostojen kanssa ja tarjoamme kohdistettua, sinua kiinnostavaa sisältöä.  Lisätietoja evästeistä ja niiden asetuksista on tietosuojakäytännössä.

Pääruoat
Takaisin tuloksiin

Kesäkurpitsapizza

  • Tupperware Kesäkurpitsapizza

Valmistus

Valmistusaineet

2 henkilölle

  • Taikina
  • 1,2 dl kädenlämpöistä vettä n.
  • 20 g tuorehiivaa tai 5 g kuivahiivaa
  • 3,75 dl vehnäjauhoja
  • 2 rkl oliiviöljyä
  • ½ tl sokeria
  • ½ tl suolaa
  • Täytteeksi
  • 100 g parmesaanijuustoa
  • 1 kesäkurpitsaa
  • 75 g Prosciuttoa (kinkkua) ohuina siivuina
  • 1 rkl oliiviöljyä
  • 0,75 dl tomaattikastiketta

Esivalmistelut

30 minuuttia

Valmistus

20 minuuttia

Vaikeusaste

Keskivaikea




Valmistus

  1. Kaada Junior Vatkauskulhoon 3 l vesi ja lisää hiiva sekoittaen, kunnes se on täysin liuennut. Lisää oliiviöljy, sokeri, suola sekä jauhot, ja sekoita Kaapimella. Alusta taikina lopuksi käsin, kunnes se on sileä ja kimmoisa.

  2. Täytä tiskiallas puoliväliin noin. 37 °C vedellä, laita kansi päälle Junior Vatkauskulhoon ja laita kulho veteen, anna taikinan kohota, kun valmistat täytteen.

  3. Vuole parmesaanista lastuja Yleiskuorijalla.

  4. Aseta tasainen teräosa FusionMaster Spiraaliin ja raasta kesäkurpitsa Satelliitti 2 l kulhoon.

  5. Revi Prosciutto-siivut palasiksi ja lisää ne kesäkurpitsakierteiden joukkoon. Lisää oliiviöljy sekä puolet parmesaanilastuista ja sekoita varovasti.

  6. Poista uunipelti ja lämmitä uuni 220 °C:een ilman kiertoilmaa.

  7. Alusta taikinaa uudelleen noin 30 sekuntia ja sirottele päälle kevyesti jauhoa. 

  8. Kaulitse taikina Yleiskaulimella Leivinalustalla suorakulmion malliseksi, UltraPro Suorakulmaisen  3,3 l kannen kokoiseksi.

  9. Laita taikina UltraPron 3,3 l kannelle ja nosta kylmän uunipellin päälle.

  10. Levitä tomaattikastike taikinalle ja ripottele päälle kesäkurpitsakierresekoitus ja jäljellä  olevat parmesaanilastut.

  11. Aseta uunipelti uunin alimmalle tasolle ja paista n. 20 min ajan.

 
Top